A zebramungó vagy sávos manguszta (Mungos mungo) az emlősök (Mammalia) osztályának ragadozók (Carnivora) rendjébe, ezen belül a mongúzfélék (Herpestidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása
A zebramungó a Szaharától délre sokfelé előfordul, kivéve az esőerdők vidékét, a száraz éghajlatú délnyugati részt és a legdélibb területeket. Előfordulási területén elég gyakori faj.
Megjelenése
Az állat fej-törzs-hossza 30-40 centiméter, farokhossza 20-25 centiméter, marmagassága 18-20 centiméter és testtömege 1-1,5 kilogramm. Jellegzetesen mongúz alakú, de valamivel tömzsibb, rövidebb farkú és rövidebb pofájú, mint a rokonai. Szőrzete barnásszürke, durva és nincs alatta aljszőrzet. Hátán 10-12 sötét keresztsáv látható, melyek a vállövtől a faroktőig húzódnak. A nedves területeken élő populációk bundája sötétebb színű. Farkát sűrű szőrzet fedi, a hegye felé elkeskenyedik. A talpa csupasz. Valamennyi mancsán öt, hasonló méretű ujj található. Karmai a mellső végtagján kétszer olyan hosszúak, mint a hátsón.
Életmódja
A zebramungó nappali állat, és legfeljebb 30 állatot számláló csapatban él. A csapaton belül, az állatok között szoros a kötelék. Tápláléka gerinctelenek, hüllők, kétéltűek, madarak, tojások és kisebb emlősök. Ha nagyobb állatot akarnak fogni vagy kígyóval állnak szembe, több zebramungó összefog. Táplálkozás közben csipogó hangokkal tartják a kapcsolatot. Az állat a szabad természetben 8, fogságban 11 évig is élhet.